გაკვეთილის
მთავარი თემა
|
სანაპირო ზოლის ათვისება და დაცვის პრობლემები
|
სწავლების საფეხური
|
მე-11 კლასი
|
მოსწავლეთა
პროფილი
|
27 მოსწავლე
|
გაკვეთილის
მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
გაკვეთილი აქტუალურია
რადგანაც ის
ხელს უწყობს მოსწავლეებს ცოდნასა და უნარჩვებების
დაუფლებაში.ეს გაკვეთილი მოსწავლეებს
ეხმარება წინარე ცოდნის გამეორებაში: რა არის მსოფლიო ოკეანე, რა როლი უკავია მას ადამიანის
სამეურნეოსაქმიანობაში, ბიოსფ- როში. მსოფლიო ოკეანის პრობლემების გამოკვეთაში, მსოფლიო
ოკეანის სიმდიდრეების ათვისებაში. სხვადასხვა გეოგრაფიული საშუალებების გამოყენებით შეილება გაანალიზება ჰიდროსფეროს და ბიოსფეროს
ათვისების შესაძლებლობებზე.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
-სხვადასხვა
გეოგრაფიული საშუალებების გამოყენებით ჰიდროსფეროსთან დაკავშირებული გლობალური პრობლემების
გაცნობა, კვლევა და ანალიზი.
-ილუსტრაციებისა
და სხვა წყაროების გამოყენებით მიზეზ-შედეგობრივი კავშირების დადგენა მსოფლიო ოკეანის გეოეკოლოგიურ პრობლემებსა და მეურნეობის დარგებს
შორის. -მსოფლიო
ოკეანის ეკოლოგიური პრობლემის მოგვარების
შესახებ ვარაუდის გამოთქმა და სცენარების შექმნა სასურველი ფორმით.
|
წინარე ცოდნა
|
იციან მსოფლიოს ოკეანის გლობალური პრობლემების
შესახებ. სხვადასხვა გეოგრაფიული საშუალებების და ანალიზის უნარი, არგუმენტირებულად
მსჯელობის,დასაბუთების და დასკვნების გაკეთების უნარი.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეთა წარმატებას დავადგენ:
-თემასთან დაკავშირებით დასმული კითხვებით
- დასმულ კითხვაზე გაცემული პასუხით
-ჯგუფურ მუშაობაში შეტანილი წვლილით, დისკუსიაში
მონაწილეობის სიხშირით, პრეზენტაციით.
|
სასწავლო მასალა
და ტექნიკური რესურსები
|
სახელმძღვანელო,
მსოფლიოს ფიზიკური და მსოფლიოს პოლიტიკური რუკა, კომპიუტერი, პროექტორი,მონიტორი,
ლეპტოპი, დისკები.
|
გაკვეთილის
მსვლელობა
|
1-ეტაპი კითხვა-პასუხი, დისკუსია 10 წთ მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს გაიხსენონ ნასწავლი მასალა
და უპასუხონ კითხვებს: რა არის მსოფლიო ოკეანე, რა როლი
აკისრია მას კაცო-ბრიობის ისტორიაში,ადამიანის ცხოვრებაში,
მსოფლიო ოკეანის
რომელი სიმდიდრეებია ათვისებული და ა.შ
2-ეტაპი -25-წთ
ტექსტზე,გეოგრაფიულ
თვალსაჩინოებზე და სქემებზე მუშაობა
;3-ეტაპი-10-წთ -
გაკვეთილის შეჯამება.
დასასრულს მასწავლებელი აჯამებს ჩატარებულ
აქტივობებს და სთხოვს მოსწავლეებს შემდეგი გაკვეთილისთვის მოამზადონ პროექტი-
----- ------------------საზღვაო ქალაქის
----------- შესახებ
|
გაკვეთილის გეგმის ფორმა/სქემა
რდუქტებითგაკვეთილის
მთავარი თემა
|
სოფლის
მეურნეობა
|
სწავლების
საფეხური
|
საბაზო, მე-8 კლასი
|
მოსწავლეთა
პროფილი
|
2
8 მოსწავლე
სსსმ
1
|
გაკვეთილის
მნიშვნელობა/აქტუალურობა
|
ეს
გაკვეთილი მოსწავლეებს დაეხმარება ამა თუ იმ ქვეყანაში როგორ განავითარონ სოფლის
მეურნეობა საკუთარ ქვეყანაში
|
გაკვეთილის
მიზნები და შედეგები
|
დაეუფლებიან
მემცენარეობის და მეცხოველეობის განვითარების პრინციპებს და გამოიყ. ცხოვრებაში
|
წინასწარი
ცოდნა
|
მსოფლიო
მეურნეობიდან გამომდინარე
ინტენსიური
და ექსტენსიური მეურნეობის შედარებით და
განსხვავებით
|
შეფასების
საგანი და პროცედურები
|
სქემებითა
და დიაგრამების შექმნით, მსჯელობით ,მასწავლებლის დახმარებით პრეზენტაციის გაკეთება
|
სასწავლო
მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
სახელმძღვანელო,
თემატური რუკა, ინტერნეტი, კომპიუტერი, პროექტორი
|
|
--
|
შედეგი
მიღწეულია, თუ მოსწავლე ანსხვავებს სოფლის მეურნეობის დარგებს და ჩამოთვლის მის ქვედარგებს
მოსწავლეებს ვესაუბრები თუ რა მნიშვნელობა აქვს სოფლის მეურნეობის თითოეული დარგის
განვითარებას სახე-ლმწიფოში, კვებითი პროდუქტებით მომარაგების საქმეში, ვესაუბრები
ინტენსიური და ექსტენსიური მეურნეობის ჹანსხვავება -მნიშვნელობაზე, მოსწავლეების დახმარებით რუკაზე ვაჩვენებ ადგილებს სადაც შესაძლებელია ნებისმიერი დარგის
განვითარება დავალების შემოწმება 4 წუთი
ფრონტალური კითხვებით გაკვეთილის გამოკითხვა-10წუთი
გაკვეთილში
პრობლემური საკითხების აღმოფხვრა 3 წუთი
წინადებარე
გაკვეთილზე დაყრდნობით ახალი მასალის ახსნა-20-წუთი
ახალი მასალის განმტკიცება-5წუთი
დავალების
მიცემა -3 წუთი
|
·
რა არის გლობალური პრობლემები
შედეგი 1. მოსწავლეს შეუძლია გლობალიზაციის პროცესების სივრცე-ასპექტების
დახასიათება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
*ადგენს მისთვის
აქტუალური პრობლემების სივრცე- დროით თავისებურებებს; განსაზღვრავს ცნებას ‘’გლობალური’’
და შეიმუშავებს კრიტერიუმებს ამ პრობლემისადმი სტატუსის მისანიჭებლად;
*გლობალური პრობლემების
ნუსხიდან გამოარჩევს საქართველოსათვის ყველაზე აქტიურ პრობლემებს; აკეთებს პრობლემის
მიმდინარეობის ამსახველ სქემას.
გაკვეთილის მიზანი:
*გლობალური პრობლემების
გაცნობა, მათი წარმოშობისა და განვითარების
სივრცე- დროითი ასპექტების განსაზღვრა.
* გეოგრაფიული ინფორმაციის
ანალიზი და ინტერპრეტაცია;
გამომუშავებული
უნარ-ჩვევები:
* პრობლემის გააზრებისა
და დასკვნების გაკეთების უნარი;
*საკუთარი მოსაზრებების
გამოთქმისა და არგუმენტირებულად მსჯელობის უნარი.
გაკვეთილის მსვლელობა:
1 ეტაპი- პროვოცირება,
10 წთ.
მასწავლებელი კლასს
მიმართავს კითხვით, გაიხსენონ, თუ რას ნიშნავს გლობალური, გლობალიზაცია, გლობალური
პრობლემები, რა თავისებურებებით ხასიათდება გლობალური პრობლემები. მოსწავლეები გამოთქვამენ თავიანთ მოსაზრებებს. შემდეგ
თავიანთ გამოთქმულ მოსაზრებებს ადარებენ სახელმძღვანელოში მოცემულ სქემას[ნახ.4.2]
2 ეტაპი- ცხრილებზე მუშაობა, 2წთ.
კლასი იყოფა ჯგუფებად
და თითეულ ჯგუფს ეძლევა დავალება: მოიფიქრონ,მათი
აზრით რა პრობლემები
აღელვებს დღეს კაცობრიობას. ჩამოთვლილი პრობლემები ცხრილში 1. დააჯგუფონ პოლიტიკურ, ეკონომიკურ,სოციალურ და ეკოლოგიურ
პრობლემებად. ამ
ნუსხიდან გამოარჩიონ ის პრობლემები, რომელტა მოგვარებაც, მათიაზრიტ,ახლო მომავალშია
შესაძლებელი. ასევე ამოარჩიონ საქართველოსთვის ყველაზე აქტუალური
პრობლემა და პასუხები ჩაწერონ ცხრილში 2.
ცხეილი 1.
|
გლობალური
პრობლემები
|
ეკონომიკური
პრობლემები
|
სოციალური
პრობლემები
|
ეკოლოგიური პრობლემები
|
|
|
|
|
|
ცხრილი 2.
|
გლობალური პრობლემები
|
გლობალური პრობლემები, რომელთა მოგვარე-ბაც შესაძლებელია ახლო მომავალში
|
საქართველოსთვის აქტუალური პრობლემები
|
|
|
|
|
მოსწავლეები აკეთებენ პრეზენტაციებს, რომელთა შეჯერების
საფუძველზე დგინდება გლობალურ პრობლემათა ერთიანი ნუსხა,საქართველოსთვის აქტუალურ პრობლემათა
სია და იმ პრობლემათა ჩამონათვალი, რომელთა მოგვარებაც, მათი აზრით, შესაძლებელია.
3 ეტაპი- გაკვეთილის
შეჯამება, 10 წთ.
საშინაო
დავალებად მოსწავლეებს მიეცემათ დაწერონ ნარკვევი ‘’ვიფიქროთ გლობალურად, ვიმოქმედოთ
ლოკალურად’’
დასასრულს, მასწავლებელი
მოკლედ აჯამებს გაკვეთილზე ჩატარებულ აქტივობებს.
No comments:
Post a Comment